РИЦАРІ І РОЗБІЙНИКИ У БАЛАДАХ ПРО РОБІНА ГУДА

Мета: познайомити учнів з жанровими особливостями народної балади; продовжити роботу над поняттям «точка зору», розвивати уміння визначати різні точки зору, представлені у творі; поглибити знання учнів про композицію твору, зокрема про антитезу та прийом «оповідання в оповіданні»; розвивати уміння аналізувати художній текст, характеризувати героїв; розвивати навички виразного читання, уміння висловлювати та аргументувати власну думку.

ХІД УРОКУ

і. вступне слово, мотивація теми

Мабуть, немає людини, яка б не чула про «шляхетного розбійника», «славного хлопця» Робіна Гуда. І багато хто хотів би з ним зустрітися. Одні — просто поговорити, інші — попросити про допомогу. Сьогоднішнє заняття ми і присвятимо цій непересічній та суперечливій особистості. А саме, познайомимося з новим літературним жанром — фольклорною баладою, оцінимо вдачу та вчинки героя з погляду різних людей, визначимо, яке місце займає образ Робіна Гуда в плеяді народних героїв.

іі. актуалізація опорних знань

1. Теоретичний блок

• Які твори ми називаємо епічними піснями?

• Які види епічних пісень вам відомі?

• Хто є героями цих творів?

• Якими рисами народ наділяє своїх героїв?

• Чому автори підкреслюють силу не тільки своїх улюблених героїв, а й ворогів?

2. Робота над поняттям «фольклорна балада»

Жителі багатьох країн Європи часто після трудового дня чи у свята збиралися разом, щоб відпочити, поспівати, потанцювати. Так з’явилася балада — танцювальна пісня. Але згодом значення слова змінилося.

Народна балада — ліро-епічна пісня фантастичного, історико-героїчного чи соціально-побутового змісту з гострим, напруженим сюжетом.

Готуючись до сьогоднішнього заняття, ви читали і балади, записані віршованою мовою, і прозові перекази. Про Робіна Гуда складено 36 балад, об’єднаних у цикл.

• Дайте визначення поняття «цикл творів».

3. Складання «Словничка середньовічної Англії»

1) Йомен — вільний селянин.

2) Віллан — кріпак.

3) Шериф — призначена королем особа, яка виконувала адміністративні та судові обов’язки.

4) Єпископ — вищий духовний сан.

5) Герольд — глашатай, оповісник при феодалі.

6) Фаворит — улюбленець знатної особи.

4. Презентація героїв

Завчасно підготовлені учні представляють героїв народних балад про Робіна Гуда: Маріон, Маленького Джона, брата Тука, Вілла Пурпурового, єпископа Герфорда, принца Джона, короля Ричарда Левове Серце.

4.1. План презентації.

1. Ім’я персонажа.

2. Розповідь про один із вчинків та його оцінка від імені героя.

3. За яких умов відбулося знайомство з Робіном Гудом?

4. Думка персонажа про ватажка розбійників.

• Ми з вами познайомилися з відгуками різних героїв народ

них балад про Робіна Гуда і бачимо, що вони часом полярно

протилежні. Чим це можна пояснити?

Отже, сьогодні на занятті ми й визначимо, ким же був Робін Гуд — рицарем чи розбійником?

ііі. аналітична робота над змістом балад про робіна гуда 1. Світ лісу і замку у баладі «Як Робін Гуд став розбійником»

• З якої сім’ї походить Робін Гуд? (Батько — лісник, мати — зі шляхетної родини. А в інших версіях він є сином селянина)

• Чим пояснити таке дивне поєднання родовідних ліній? (Люди кожного стану вважали Робіна «своїм» героєм)

• Яким батько та мати бачили майбутнє свого сина? (Батько хотів, щоб син став лісником, а мати — чиновником)

• Які переваги та недоліки вибору кожного з батьків?

Що вплинуло на вибір Робіном життєвих уподобань? (Ліс, прогулянки з батьком, розповіді про Зеленого Віллі-розбійника) Чим легендарний герой приваблював хлопчика? (Благородством, умінням стріляти з лука) Які світи змальовано в баладі? (Світ лісу і замку) Хто живе у цих світах? Що в них цінується?

Світ замку

Замок Ліс
Гроші, влада, посада, титул, підлабузництво — шлях до успіху, жорстокість, несправедливість.

Шериф Ноттінгема, принц Джон, єпископ Герфорда, Гай Гіс-борн, лісники, Фітзу.

Дружба, взаємодопомога, милосердя, допомога бідним, благородство, щедрість. Робін Гуд та його сім’я, благородні розбійники, Ма-ріон, Зелений Віллі-розбійник.

Світ замку

Як простий люд ставиться до шерифа та його фаворитів? Як жителі Ноттінгема оцінюють змагання лучників та їх учасників? (Фаворитів шерифа вітають оплесками, але перешіптуються за їхніми спинами. Натомість щиро радіють успіхам «жебрака» та «одноокого»)

Багато хто вважав, що «жебраку» пощастило під час стрільби. Чи згодні ви з цією думкою? Чи можна сказати, що того дня Робін отримав декілька перемог?

Світ лісу

Поясніть слова вдови: «Пекельний вітер гуляє в Шервуді». (У ХІ ст. за наказом короля провели перепис населення, який англійці назвали «Страшним судом», бо більшість вільних селян стали кріпаками. Були також видані «лісові закони», за якими простим людям заборонялося полювати у королівських лісах) Хто приніс цей «пекельний вітер» у Шервудський ліс?

• Чому йомени ставали «лісовиками»?

• Що вони при цьому втрачали і здобували?

• Як світ замку увірвався в життя Робіна Гуда?

• Яким постають у цій сцені лісник та його помічники?

• Чому вони змусили Робіна стріляти в королівського оленя?

• Що означає вираз «опинитися поза законом»?

• Хто винен у тому, що добрий хлопець став розбійником?

• Чи міг він уникнути цієї долі?

• Чому Робін пішов на змагання лучників, хоча і знав, що на нього вже полюють, мов на звіра?

• Чому світ лісу став «своїм» для Робіна?

• Чому саме переможець змагань у Ноттінгемі мав стати ватажком розбійників? (Лісовики розуміли, що ними повинен керувати чоловік не лише сильний і спритний, а, перш за все, розумний)

• Хто став би ватажком, якби Робін не переміг? (Скоріше за все, Вілл Стютлі)

• Чому Вілл засвідчує перемогу Робіна, тим самим віддаючи йому звання ватажка? (Для Вілла важливіші інтереси товаришів, а не влада, яку він міг отримати)

• Чи можна сказати, що світи лісу і замку протиставлені один одному?

• Як називається такий композиційний прийом? (Антитеза)

• Як переплітаються ці світи? (У долі Робіна Гуда; лісники, які належать світу замку, живуть у лісі)

• Чи впливають ці світи один на одного? (Так, представники замку привносять у ліс свої закони, а ватага Робіна Гуда з лісу несе закони справедливості в місто)

1.1. Клятва лісовиків.

• Опишіть, де і коли ватага Робіна Гуда давала клятву.

«Того вечора ще довго навколо багаття лунали бадьорі пісні

і точилися веселі розмови. Ватага подарувала Робіну Гуду ріжок, яким він мав скликати своїх бійців. Усі врочисто поклялися, що, забираючи гроші та добро в багатіїв, вони всіляко допомагатимуть бідним та знедоленим і ніколи не заподіють лиха жінці, — нехай то буде дівчина, заміжня молодиця чи вдова. Клятву давали під розлогим пишнолистим деревом, при багряних спалахах, за доброю вечерею і кухлем пива».

• Який настрій панує у ватазі?

• Чому лісовики радіють?

• Як ця клятва характеризує героїв?

• Чому їх названо не розбійниками, а бійцями? (Вони не грабіжники, а воїни-захисники знедолених)

• Чому, даючи клятву, ватага сидить навколо вогнища? (Вогонь — символ душевного тепла. Коло — символ вічності та єдності)

• Чому її давали саме під високим розлогим дубом? (Дерево — символ життя. Дуб — символ сильного чоловіка. Окрім того, це алюзія на Світове дерево. Таким чином утверджується думка, що ватага Робіна Гуда дає простим людям надію на життя, на противагу можновладцям, які принесли «пекельний вітер»)

• Чи можемо сказати, що ця клятва нагадує морально-етичний кодекс рицаря? Доведіть свою думку.

1.2. Письмова відповідь на питання.

• Чому у баладі про Робіна Гуда сказано: «Розбійник долею він

був і рицар у душі»?

2. Робота над композицією та змістом балади «Як Робін Гуд покарав Гая Гісборна»

• Зі скількох частин складається ця балада?

• Про які події вони розповідають? (Історії Маленького Джона та Робіна Гуда)

• Який композиційний прийом використали автори? (Оповідання в оповіданні)

• Як пов’язані частини між собою? Що нового ми дізналися про ватагу Робіна?

• Чому Маленький Джон здався у полон, хоча смерть у бою почесніша, ніж на шибениці?

• Чому герой спокійний навіть тоді, коли йому на шию накинули зашморг? (Впевнений, що друзі не залишать у біді)

• Вілл Пурпуровий привів ватагу рятувати Маленького Джона. Чому лісовики пішли в бій, хоча знали, що можуть втратити не лише полоненого товариша, а й власні життя? (Рятуючи інших, вони дарують собі впевненість у тому, що і їх не залишать у біді)

• Знайдіть у першому абзаці вислови, які виражають ставлення народу до шерифа. («Аж із шкури пнувся», «гасав по лісу»)

• У тексті вжито епітет «бідолашний». Чи дійсно англійці жа

ліли шерифа? (Ні, це точка зору самого шерифа на його власне

становище)

• Чому шериф «бідолашний»? (Може втратити посаду)

• Чому шериф вирішив дати грошову винагороду за голову Робіна Гуда?

2.1. Робота в групах.

1-ша група: Визначте позитивні риси характеру Гая Гісборна.

2-га група: Визначте негативні риси характеру Гая Гісборна.

3-тя група: Що дає підставу вважати Гая Гісборна рицарем?

4-та група: Чи можна Гая Гісборна вважати розбійником? Чому?

Підсумок. На основі висновків груп знайдемо відповідь на питання: «У чому двоїстість характеру Гая Гісборна?» (З самого початку його представляють як «найманого рицаря», а це неможливо, оскільки справжній рицар служить не за гроші, а за покликом серця. Він походить зі шляхетної сім’ї, але його поведінку не можна назвати благородною. Він добре володіє зброєю, але використовує її як найманець)

• Чому в баладі докладно описано не тільки Гая Гісборна, а й ше

рифа та його людей? (Таким чином показано, що рицарі-

розбійники — типовий образ того часу)

2.2. Двобій Робіна Гуда й Гая Гісборна.

• Як герої поставилися один до одного при першій зустрічі?

• Чому Робін «гостинно привітався», а Гай Гісборн «гримнув»? (Робін гостинно приймає у своєму «домі» гостя, а рицар вважає себе хазяїном, бо має титул і повноваження від короля)

• Що дає Гаю Гісборну право пишатися своїм іменем?

• Чому Робін Гуд не поділяє цієї впевненості рицаря?

• З якої причини Робін Гуд не зразу почав бій з рицарем, а деякий час вів із ним дискусію?

• Чому Гай Гісборн впевнений у своїй правоті, вважаючи Робіна злочинцем, і не хоче прийняти пояснень мотивів супротивника?

• Зіставте «злочини» Робіна та «подвиги» Гая Гісборна. Чи згодні ви з думкою, що найманець «сам накликав на себе лихо»?

• Знайдіть слова, якими охарактеризовано поєдинок. («Це був такий двобій, який рідко кому доводиться бачити…»)

• Чому поєдинок названо двобоєм?

• Які правила рицарського поєдинку порушує Гай Гісборн?

• Як Робін розцінив смерть суперника? Як це характеризує лісовика?

• Чим цей поєдинок незвичайний?

• Чи можемо сказати, що нам показано лише бій двох чоловіків? (Ні, це поєдинок двох світів, двох рицарів)

• Чому Робіна Гуда у цьому бою можна назвати рицарем?

• Знайдіть ключове слово у назві балади. («Покарав»)

• За що Робін Гуд покарав Гая Гісборна?

• У баладі відображені погляди двох світів. Яка ж точка зору перемагає?

2.3. Письмова відповідь на питання.

• Хто є рицарями і розбійниками у баладах про Робіна Гуда?

IV. Узагальнення

• Визначте друзів та ворогів Робіна Гуда. Кого більше і чому?

• Чому король Ричард Левове Серце не лише виправдав Робіна Гуда, а й узяв до себе на службу?

1. Складання плану характеристики героя

Завчасно підготовлені учні читають уривки балад, які розкривають різні грані характеру Робіна Гуда. На основі прочитаного та здобутих на модулі знань складається план характеристики героя.

1) Він доблесно і чесно жив, Він кривди серцем не любив. Із ним гуляли молодці — Безстрашні вільнії стрільці, Серед яких він першим був, Чим славу Англії здобув.

2) Він за найкращих друзів мав Знедолених усіх,

А багачів на смерть лякав Його мисливський ріг. Тринадцять літ Роб славно жив У лісовій глуші. Розбійник долею він був І лицар — у душі.

3) — Привіт, шерифе! — мовив Роб. —

Будь нашим гостем нині.

Лиш пам’ятай: твоє життя Висить на волосині. Та щоб сьогодні догодить Малесенькому Джону, Життя даруємо тобі Ми, пасинки закону.

4) Про порятунок Маленького Джона:

Роб цілу милю ніс його,

На землю часто клав, Аби пустити пару стріл, Бо ворог насідав.

5) І тільки Робін Гуд почув,

Що смерть чекає Вілла,

До себе скликав він ріжком Своє вояцтво сміле. І всі врочисто поклялись, Готові йти до бою, Звільнить товариша або Накласти головою.

6) Вілл Стютлі — шерифові:

— Нізащо Роба не здолать

Твоїй собачій зграї,

А як тебе заскочить Роб — Нещадно покарає!

2. Асоціативний ряд

• Утворити асоціативні ряди, об’єднавши героїв, відомих вам із творів світової та української літератур, на основі спільних рис характеру та вчинків.

1) Робін Гуд — Зелений Віллі-розбійник, ватага, О. Довбуш, У. Кармелюк.

2) Мати Юговичів — Кримгільда (у першій частині епосу), матері богатирів, частково Маріон.

3) Ілля Муромець — богатирі, Зігфрид, у певній мірі Робін Гуд як захисник народу.

Як бачимо, Робін Гуд пережив віки. Він був улюбленим героєм англійського народу у далекі середні віки. Але й сьогодні про нього пишуть книги, знімають кінофільми. Адже й у наш час ми потребуємо надії на те, що в житті все буде відбуватися за законами справедливості.

V. Домашнє завдання

1. Опрацювати теоретичний матеріал, вивчений протягом модульного заняття.

2. Повторити зміст творів та визначення, вивчені протягом триместру.

3. Індивідуальні завдання: підготувати розповіді шпільмана, гусляра, йомена.

4. Створити герб одного з героїв епічних пісень. Пояснити символіку використаних елементів та кольорів.



Популярные сообщения из этого блога

Краткое содержание ЖУРНАЛ ПЕЧОРИНА

Опис праці Щедре серце дідуся

Твір про Айвенго