І. ФРАНКО. «ПРИТЧІ ПРО ЖИТТЯ». АЛЕГОРИЧНО-ПОВЧАЛЬНИЙ ХАРАКТЕР ТВОРУ

Мета: ознайомити учнів зі змістом «Притчі про життя», З’ясувати алегорично-повчальний характер твору, дати поняття притчі як літературного жанру, розвивати образне мислення, уміння розкрити алегоричний зміст притчі; виховувати інтерес до творчості І. Франка. Обладнання: зміст тексту «Притчі про життя», виставка збірок І. Франка.



Тип уроку: комбінований. Ізмарагдом звався в старій Русі збірник статей та притч, Почасти повибираних… І. Франко ХІД УРОКУ I. Мотивація Навчальної Діяльності. Оголошення Теми Й Мети Уроку II. Актуалізація Опорних Знань Учнів 1. Перевірка домашнього завдання 1. Виразне читання учнями вірша «Каменярі» напам’ять.



2. Розгорнута відповідь на запитання. Чому І. Я.



Франка називають Каменярем?



III. Сприйняття Та Засвоєння Навчального Матеріалу 1. Вступне слово У 1898 році виходить у світ одна з найцікавіших збірок І.



Я. Франка — «Мій ізмарагд».



Рядки з передмови письменника до збірки є епіграфом нашого уроку.



«В поетичній формі я, — писав про себе Франко, — бажав подати сучасному руському читачеві ряд оповідань, притч, реф-лексій і інших проявів чуття та фантазій, котрих теми черпані З різних джерел, домашніх і чужих, східних і західних…» Притчі були для письменника формою суджень не стільки про «вічні питання етики, побуту», скільки про актуальні справи, суспільну поведінку людини свого часу.



2. Відомості з теорії літератури ТЛ: притча — невелике оповідання, яке містить повчання в інакомовній алегоричній формі, яка є спорідненою з байкою. Але смисл притчі більш значимий: вона ілюструє важливу ідею, торкаючись проблем моралі, загальнолюдських законів.



Притча є одним із засобів вираження морально-філософських міркувань автора і почасти використовується з метою прямої настанови читачу у питаннях людської і суспільної поведінки.



Фабула — хронологічно послідовне зображення подій і пригод у художньому творі; канва, схема розвитку художніх подій подана в художньому творі в послідовному порядку. 3. Робота над текстом «Притчі про життя» 1. Словникова робота. Будда — у буддизмі — істота, що досягла найвищої святості.



Буддизм — релігія, що виникла в Індії в VІ ст. до н. е.



та була Названа за іменем свого легендарного засновника Будди.



2. Виразне читання «Притчі про життя».



3. Аналіз змісту. Пояснення вчителя. Композиції притч у Франка різноманітні: зовсім стислі й про зорі, і більш поширені та складні; у «Притчі про життя» — вона більш характерна для другої групи.



Фабульна частка викладається за всіма ознаками оповіді. Витлумачення алегорії автор доручає Будді.



Зрозуміло, що це також умовність, бо легендарний святий говорить про такі речі і з таким пафосом, що його цілком можна прийняти за сучасника Франка. Витлумачивши алегоричних лева, змію, берізку та ін., устами Будди письменник проголошує ліричний монолог про мед — алегорію любові до людей.



Промова виголошена як поетичний заклик, цілком у дусі громадянської лірики. Словник: патетичний — сповнений пафосу, зумовлений пристрастю, піднесеністю, хвилюванням. Притчу автор міг вичитати в старовинній книзі, тлумачення викладає свої.



Як на філософію буддизму — вони надто земні, сповнені оптимізму, альтруїстичні. Словник: Альтруїзм — безкорисливе піклування про благо інших своїми особистими інтересами, протиставлення — егоїзм.



В іншому аналогічному випадку, передаючи арабську казку, Франко визначав: «Поперед усього я не бажав зупинятися на тій дуже мілкій моралі, яку випровадив із оповідання — не знаю вже, чи арабський автор, чи його французький чи німецький перерібник…». Висновок.



Притчі були для Франка формою суджень не стільки про «вічні» питання етики, побуту, скільки про актуальні спра ви, суспільну поведінку людини свого часу.



Він і тут лишився вірним своїм переконанням й естетичним принципам. IV. Закріплення • Що нового ви дізналися на уроці?



• Що таке притча? • Яка основна думка «Притчі прожиття»? • Хто такий Будда?



• Де розгортаються події в притчі? • Як ви розумієте рядки: найшов «в тих краплинах медових несказану, високу розкіш раю»? • У чому полягає алегорично повчальний характер твору?



V. Домашнє Завдання Переказувати зміст «Притчі про життя», скласти кросворд за творчістю І. Франка.



Популярные сообщения из этого блога

Краткое содержание ЖУРНАЛ ПЕЧОРИНА

Опис праці Щедре серце дідуся

Твір про Айвенго